close

منو

لغو روادید بین ایران و روسیه ‌| با این شرط می‌توانید بدون ویزا به روسیه سفر کنید

لغو روادید بین ایران و روسیه ‌| با این شرط می‌توانید بدون ویزا به روسیه سفر کنید

یزای سفر اتباع ایران و روسیه به این ۲ کشور سرانجام و پس از گذشت بیش از ۵ سال مذاکره و چانه‌زنی بالاخره لغو شد و از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۳ میلادی، ایرانی‌ها و روس‌ها دیگر نیازی به گرفتن روادید ندارند.

فرصت طلایی در بازار روسیه

موافقتنامه اجرایی نشد و تصمیم گرفته شد کارگروه‌ لغو روادید گروهی ایران و روسیه در وزارت گردشگری ۲ کشور بررسی و پس از تصمیم این کارگروه اجرای موافقتنامه آغاز شود. تابستان سال گذشته اما با شدت گرفتن بحران روسیه با اتحادیه اروپا بر سر اوکراین و سختگیری‌های این اتحادیه برای ورود گردشگران روس به کشورهای عضو ، وزارت گردشگری ایران و روسیه موافقتنامه لغو روادید گروهی را امضا کردند و

بدین‌ترتیب دومین کارگروه تخصصی لغو روادید ایران و روسیه که دو روز قبل برگزار شد تصمیم نهایی خود را برای لغو روادید ‌تصویب و لغو روادید گروهی سفر به ایران و روسیه را از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳و زمستان ۱۴۰۱تا پایان سال ۲۰۲۳با ضمانت تمدید لغو روادید نهایی کردند.

بدین‌ترتیب از ابتدای سال آینده میلادی ایرانی‌ها و روس‌ها می‌توانند به شرط سفر با تور در قالب گروه‌های ۵تا ۵۰نفری بدون نیاز به دریافت روادید به‌مدت ۱۵روز به ۲ کشور سفر کنند و آنها که قصد سفر انفرادی دارند باید پروسه دریافت ویزا را طی کنند. 

لیلا اژدری، مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی در معاونت گردشگری در همین رابطه به ایسنا گفته است که یکی از شرکت‌های اقماری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌عنوان نهاد هماهنگ‌کننده اجرایی شدن توافقنامه لغو روادید گروهی ایران و روسیه به طرف روس معرفی خواهد شد و ایران و روسیه متعهد شده‌اند ظرف ۳ ماه آینده فهرستی از دفاتر خدمات مسافرتی را برای هماهنگی‌های مرتبط با برگزاری تورهای گروهی به یکدیگر معرفی کنند.

این نخستین بار است که توافقنامه لغو روادید گروهی بین ایران و کشور دیگری به امضا رسیده و اجرایی می‌شود و به همین دلیل فرصت خوبی برای برگزارکنندگان تورهای خارجی در ایران و روسیه ایجاد شده است تا با برقراری تورهای گردشگری از فرصت اقتصادی ایجاد شده بهره‌مند شوند.

طی ماه‌های گذشته نیز برای نخستین بار ایران میزبان گروهی از اینفلوئنسرهای سفر از کشور روسیه بود که کاملا بی‌حاشیه به معرفی جاذبه‌های گردشگری کشور در صفحات مجازی برای ترغیب روس‌ها با هدف سفر به مقاصد مهم گردشگری کشورمان بودند. پس از اتمام فعالیت این گروه در ایران دومین جلسه کارگروه مشترک ایران و روسیه برای لغو روادید گروهی در تهران تشکیل شد و تصمیم قطعی برای لغو ویزا از ابتدای سال ۲۰۲۳میلادی گرفته شد.

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی روس‌ها علاقه زیادی به سفر به غرب پیدا کردند و به همین دلیل رم، لندن، نیویورک و شهرهای اروپایی در فهرست نخست مقاصد گردشگری آنها گنجانده شد. آنچه مزیت اقتصادی گردشگران روس را از اتباع دیگر کشورها متمایز کرده است، علاقه آنها به اقامت بلندمدت در مقاصد گردشگری کشورهاست و به واسطه همین خصوصیت بارز روس‌ها بهره اقتصادی ناشی از حضور گردشگران روس در مقاصد گردشگری خارجی افزایش یافته است. 

خبرنامه

در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید